O czym trzeba pamiętać, kiedy fotografujemy wnętrza?

Fotografia wnętrz. Prawdopodobnie większość z was, kiedy słyszy ten termin myśli o pięknych zdjęciach z gazet prezentujących luksusowe mieszkania do sprzedania. Ta dziedzina zdaje się być niedostępna dla "przeciętnego" fotografa, bo wydaje nam się, że potrzebujemy bardzo profesjonalnego sprzętu (albo nawet uprawnień), żeby robić zdjęcia pomieszczeniom. Jeśli zatem jesteś fotografem, który szuka swojej niszy, być może fotografia wnętrz do dziedzina stworzona dla ciebie. Nie zamykaj przed sobą tych drzwi i zanim stwierdzisz, że to nie dla ciebie - poczytaj i dowiedz się więcej o tym rodzaju zdjęć!

Sprzęt
Co zaskakujące, do fotografowania wnętrz wcale nie potrzebujemy tony sprzętu. Oczywiście, jest to więcej niż do robienia zdjęć w plenerze czy innych warunkach, ale umówmy się - sprzęt się zasadniczo nie różni. Po pierwsze, nie obejdziemy się bez dobrego statywu (a najlepiej - statywu z poziomicą). To absolutna podstawa podczas sesji zdjęciowej tego rodzaju. Po drugie, być może będziemy potrzebować dodatkowego światła, aby w pełni oddać klimat danego pomieszczenia. Po trzecie, przyda nam się obiektyw z tzw. korektą perspektywy. Dlaczego?

Trzeba walczyć z efektem "walących się ścian
O co w tym chodzi? Nasze oczy widzą pomieszczenia w taki sposób, że ściany są dla nas pionowe, a podłoga jest pozioma. Jesteśmy przyzwyczajeni do takiej percepcji i na co dzień nie zauważamy niewielkich defektów. Nawet będąc na zewnątrz i znajdując się w pobliżu wysokich budynków czy bloków, odbieramy je jako wysokie pionowe prostokąty. Taki obraz rzeczywistości przekazuje nam nasz mózg. I mimo tego, że prawda może mocno odbiegać od rzeczywistości - co łatwo sprawdzić przykładając do ścian np. najprostszą poziomicę - my, nasze oczy i nasz mózg tego nie widzimy. Za to "nagą prawdę" przestrzeni doskonale widzi aparat. Co różni nasze oczy od matrycy aparatu?
Matryca potrafi zarejestrować dokładnie taki obraz, jaki rzuci na nią obiektyw, który z kolei jest bardzo wrażliwy na jakiekolwiek odchylenia od poziomu. Czyli, innymi słowy, jeśli będziemy znajdować się w środku pomieszczenia i będziemy robić zdjęcia "z ręki", poskutkuje to efektem "walących się ścian" na naszym zdjęciu. Po to potrzebny jest nam statyw!

Kolory
Przez dodatkowe oświetlenie może być nam też trudno ustalić, w jakiej tonacji został urządzony dany pokój. Dlatego bardzo ważne jest, by przed zrobieniem głównych zdjęć dokładnie wymierzyć balans bieli. Do tej czynności przyda nam się zwykła biała kartka a4. Pamiętajcie o niej!

Autor