Kiedy fotografować noworodki?

Fotografia noworodków, to tuż obok fotografii ślubnej, jedna z najpopularniejszych i najprężniej rozwijających się dziedzin fotografii. Oraz jedną z trudniejszych... dostajemy bowiem przed obiektyw nowo narodzone dziecko, a naszym zadaniem jest uchwycenie tego wyjątkowego, aczkolwiek bardzo krótkiego momentu w jego życiu, w którym maluszek jest bezbronny i niewinny jednocześnie.

Na czym polega trudność w robieniu zdjęć noworodkom?
Może się wydawać, że nowo narodzone dzieci są modelami idealnymi - w końcu przesypiają 80% dnia. Wielu fotografów uważa, że od narodzenia maluszka do ukończenia przez niego pierwszego miesiąca życia trwa okres, w którym można z tym małym modelem najwięcej zrobić. Trudność polega na tym, że musimy być odpowiedzialni za małą i delikatną istotę, która w jeszcze nie przyzwyczaiła się do naszego świata i wciąż śni o chwilach spędzonych w łonie matki. Dlatego podczas sesji zdjęciowej musimy zapewnić noworodkowi odpowiednią temperaturę otoczenia, spokój, ciszę, łagodną atmosferę - dziecko nie może w żaden sposób czuć się zagrożone. Poza tym będziemy musieli zmagać się z - prawdopodobnie - zestresowanymi młodymi rodzicami, którzy na każde kwilenie dziecka będą przesadnie reagować. To fotograf będzie nie tylko osobą, która ma wykonać swoją pracę, ale również kimś, kto działa kojąco na otoczenie.

Dlaczego profesjonalne sesje noworodków trzeba robić do ukończenia pierwszego miesiąca życia?
Wielu profesjonalnych fotografów mówi, że do tego czasu najłatwiej uchwycić pozycje dziecka, których się oduczy w następnych miesiącach. Między 5. a 12. dniem życia noworodek jest jeszcze bardzo plastyczny i można go ułożyć w taki sposób, w jaki leżał w łonie matki. To właśnie w tym czasie zrobimy łagodne i "miękkie" sesje zdjęciowe, podczas których noworodek może rozkosznie leżeć w wypełnionym pluszem koszu i zawijać się w płodowe pozycje. Wielu rodziców chce mieć tak wyjątkową pamiątkę z tych pierwszych dni życia swojego dziecka - ponieważ w ciągu następnych kilku tygodni maluszek zamieni się w ruchliwego bobasa, który bardzo szybko chce nauczyć się naszego świata i zrobienie mu jakichkolwiek zdjęć będzie o wiele trudniejsze.

Dom, plener czy profesjonalne studio zdjęciowe?
Wszystko zależy oczywiście od rodziców i każda z tych opcji ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Osobiście polecamy profesjonalne studia, ze względu na to, że tam możemy mieć pewność idealnych warunków oraz zrobienia ciekawej i oryginalnej sesji. A jeśli ty jesteś zainteresowany byciem fotografem noworodków, rozejrzyj się za dobrymi kursami!

Autor