Fotografia wnętrz - porady

Fotografia wnętrz nadal wielu z nas kojarzy się z luksusowymi katalogami lub stronami internetowymi hoteli czy kurortów. Zazwyczaj fotograf-amator nawet nie zadaje sobie trudu, by nieco poczytać o tej niedocenionej dziedzinie fotografii. A umiejętność robienia zdjęć pomieszczeniom może okazać się nieoceniona i na pewno przyda się w codziennym życiu, kiedy to np. będziemy chcieli wynająć nasze mieszkanie albo zrobić fotorelację z muzeów, które odwiedziliśmy w ostatnim czasie. Nie musisz mieć ani profesjonalnego sprzętu, ani specjalistycznych uprawnień - poniżej damy ci kilka praktycznych rad, jak dobrze fotografować wnętrza.

Nie stresuj się
Brzmi śmiesznie? Niekoniecznie! Zwykle podczas robienia zdjęć okazuje się, jak bardzo zaśmiecone i niekorzystnie wyglądające jest nasze wnętrze. Na fotografii odkrywamy tysiąc mankamentów, że finalnie dochodzimy do wniosku, że wszystko nadaje się do remontu, a nie do sesji zdjęciowej. Dlatego warto wrzucić na luz i nie przejmować się elementami, na które nie mamy wpływu w danym momencie. Zastanówmy się natomiast, co możemy zrobić. Znani fotografowie wnętrz zalecają, by nie przesadzać z kompozycją i postawić raczej na naturalność. Przyjemnie ogląda się zdjęcia, kiedy ma się wrażenie, że ktoś dopiero co opuścił pomieszczenie - kiedy panuje lekki nieład, a rzeczy są ułożone tak, jakbyś zaraz mógł ich użyć. W każdym razie, nie przesadzaj ze stylizacją! Uroku dodają detale - jakiś kolorowy wazon z pięknymi kwiatami albo zapalone świeczki. Dobrze wygląda również np. otwarta książka na stoliku, zdjęcia w ramkach czy niedbale rzucony koc, a nawet nadgryzione jabłko! Wszystko zależy oczywiście od pomieszczenia, jakie fotografujesz, ale generalnie trzymaj się prostej zasady - naturalności i domowej atmosfery!

Spójność
A konkretnie, spójność detali. Przenieśmy się na chwilę do tego wnętrza, które wydaje ci się beznadziejne - możesz sprawić, że stanie się bardzo zachęcające. Wystarczy kilkoma drobiazgami je urozmaicić. Np. łazienka - "wystarczy", że ręczniki, mydelniczka, kubeczek na pastę do zębów i jakaś malutka dekoracja będą w tym samym kolorze, a już wnętrze wizualnie wyda się przytulne i dobrze urządzone. Pamiętaj, że ludzie patrzą na detale i to te mniejsze elementy "robią zdjęcie". Możesz fotografować prysznic, który warty jest kilka tysięcy, a i tak 70% oglądających to zdjęcie zwróci uwagę na designerską deskę klozetową albo rączkę prysznicową o nietypowych kształtach. Zastanów się, na co ty zwracasz uwagę oglądając zdjęcia pomieszczeń?

Autor