Jak dobrze fotografować w klubie i na koncertach?

Z czym kojarzą ci się koncerty i imprezy klubowe? Z tłumem ludzi, głośną muzyką i tańczącymi dookoła światłami. Jako uczestnik takiej imprezy starasz się jakoś przetrwać w nienaruszonym stanie, pomyśl jednak, jaką trudną sztuką jest fotografowanie! Fotograf eventowy jest wpuszczony w prawdziwy żywioł i nigdy nie wie, czego może się spodziewać. Jeśli myślisz o uprawianiu tego rodzaju fotografii, dzisiaj przygotowaliśmy dla ciebie podstawowy poradnik na temat robienia właśnie takich zdjęć.

Co za dużo, to niezdrowo
Wiadomo, musisz być dobrze przygotowany. Ale zastanów się, ile tak naprawdę sprzętu potrzebujesz, żeby swobodnie robić zdjęcia? Podstawą jest dobrze naładowany aparat, dwie zapasowe pełne baterie, szybki obiektyw, dodatkowa lampa błyskowa i dodatkowa pusta karta pamięci. Zmieści ci się też kabel usb oraz zapasowy obiektyw (na wszelki wypadek). Naprawdę nie ma sensu brać ze sobą za dużo sprzętu, bo po pierwsze będzie ci ciążył, a po drugie może ulec zniszczeniu w chaosie (albo ktoś ci go podwędzi).

Liczy się twoja czujność i refleks
Koncerty czy imprezy w klubach mają to do siebie, że są niepowtarzalne i w pewnym sensie magiczne. Bardzo szybko zaczniesz czuć atmosferę, jaka się wytwarza w danym miejscu i twoim zadaniem będzie przekazanie jej na zdjęciach. Dlatego musisz być nieustannie gotowy, z aparatem w ręku, czujny i szybki. Posłuchaj swojej intuicji obserwatora i miej oczy dookoła głowy - fotografuj ludzi w ruchu, jak tańczą, śpiewają, śmieją się, okazują emocje. Fotografia koncertowa ma swoją specyfikę - nie wszystko musi być idealnie ostre - bardzo często te najciekawsze i zapamiętane zdjęcia to te w ruchu, tzn. poruszone, gdzie widać dynamikę.

Miej akredytacje
Aby być profesjonalnym fotografem, postaraj się o pozwolenie od organizatora. Za robienie zdjęć bez pozwolenia możesz odstać naprawdę sporą karę pieniężną i mogą ci nawet zarekwirować aparat. Chcesz się czuć komfortowo? Uzyskaj zgodę i wykorzystaj czas, przez który możesz robić zdjęcia.

A może wejściówka za kulisy?
Jeśli będziesz uprzejmy może się zdarzyć, że dostaniesz możliwość podejrzenia pracy przed lub po koncercie. Nigdy z niej nie rezygnuj, bo dzięki temu możesz zrobić zdjęcia-perełki, takie, których nikt nie zrobi!

Naucz się funkcjonować w tłumie
I nie zostać stratowanym. To oczywiste, że będziesz musiał nieustannie się gimnastykować, żeby złapać fajny kadr, a i tak to nie gwarantuje ci, że w ostatniej chwili jakiś fan nie wetknie ci głowy albo innej części ciała w obiektyw. Grunt to być cierpliwym.

Autor