Jak robić zdjęcia mieszkaniu, które chcesz wynająć?

Jeśli chcesz wynająć lub sprzedać mieszkanie, potrzebujesz dobrych zdjęć, aby uatrakcyjnić ofertę i przyciągnąć uwagę większej ilości ludzi. To wcale nie jest takie trudne, jak początkowo może się wydawać i bez problemu zrobisz dobre zdjęcia sam, jeśli zastosujesz się do ogólnych zasad fotografii wnętrz. To, czego będziesz potrzebował to lustrzanka z funkcją robienia zdjęć w trybie manualnym, statyw i opcjonalnie obiektyw szerokokątny (chociaż z innymi też sobie poradzisz, ale będzie to wymagało większego zachodu). Od czego zacząć?

Posprzątaj
Nawet, jeśli mieszkanie wydaje ci się "w miarę czyste", posprzątaj. Jeśli nie masz czasu tego robić, wynajmij ekipę sprzątającą. Pod żadnym pozorem nie możesz pominąć tego punktu, wiedz, że aparat zobaczy wszelkie niedoskonałości, więc oszczędzisz sobie dużo czasu, jeśli je zminimalizujesz. Chyba, że wolisz później długie godziny spędzić w Photoshopie i usuwać detale - takie jak kurz czy brudne ściany. Posprzątanie mieszkania przed sesją zajmie ci o wiele mniej czasu i energii, a może być nawet dla ciebie odprężające i inspirujące do przyszłych zdjęć. O czym trzeba koniecznie pamiętać? O umyciu wszystkich szklanych elementów - okien, luster, kabiny prysznicowej, mebli z połyskiem, żyrandoli czy drzwiczek piekarnika. Zetrzyj kurze i wyrzuć niepotrzebne rzeczy (ubrania wiszące na krzesłach, dekoracje albo po prostu rzeczy, których i tak nie zostawisz w mieszkaniu oddając je pod wynajem). Upierz pościel w sypialni, nawet jeśli masz zamiar ją zabrać - przytulna sypialnia robi naprawdę dobre wrażenie.

Komponuj
Kiedy mieszkanie jest już ogarnięte, wyprasowane i przygotowane do zdjęć, pora na lekką stylizację. Pamiętaj o tym, że najlepiej sprawdza się stylizacja "naturalna", czyli taka, która daje wrażenie tego, że mieszkanie jest użytkowe. Pomieszczenia nie muszą wyglądać jak wyciągnięte z katalogów mebli ani też przede wszystkim na puste. Oczywiście, jest cienka granica pomiędzy udekorowaniem salonu w sposób bardzo indywidualny (co może dać efekt odwrotny od zamierzonego i potencjalny wynajmujący będzie miał uczucie, jakby to pomieszczenie należało do kogoś i on byłby tam obcy), albo z drugiej strony - w sposób "hotelowy". Postaraj się wszystko wyważyć, nie przesadzić ale też nie usuwać wszystkich elementów. Dobrze sprawdza się dodanie do pomieszczeń kolorowych detali, które będą w sposób harmonijny uatrakcyjniać wnętrze. Nawet jeśli fotografujesz w świetle dziennym, możesz włączyć lampki nocne czy okap kuchenny, ponieważ da to przyjemny efekt. Powodzenia!

Autor