Jak dobrze zaplanować sesję zdjęciową?

Niewątpliwie spontaniczne zdjęcia bez planowania mają w sobie wiele uroku, ale jeśli chcesz zajmować się fotografią w bardziej "profesjonalny" sposób, na pewno będą czekały na ciebie prawdziwe i planowane sesje zdjęciowe. Jak nie dać plamy? Dzisiaj postaramy się w kilku słowach opowiedzieć o tym, jak dobrze zaplanować sesję zdjęciową i mieć nad nią kontrolę.

Na początek
Weź kartkę albo utwórz nowy arkusz w jakimś programie do pisania. Nie ma żadnego planu bez zapisania! Zobaczysz, jak wiele rzeczy będzie ci przychodziło do głowy w trakcie pracy nad taką sesją. Przez cały czas miej w pogotowiu ołówek lub laptopa!

Wizja sesji
W pierwszym punkcie powinieneś określić to, w jaki sposób wyobrażasz sobie twoją sesję. Czy pomysł na nią urodził się w momencie, kiedy zobaczyłeś modelkę? A może to miejsce cię do tego zainspirowało? Napisz wstępnie, jaki temat albo tytuł będzie nosić sesja i jaka będzie jej stylistyka.

Modelka lub model
Teraz pora na znalezienie idealnej modelki lub modela - chyba, że już taką znalazłeś przed wymyśleniem sesji. Co jest tutaj istotne? Po pierwsze, musicie porozmawiać i ty jako fotograf powinieneś dokładnie opowiedzieć modelce lub modelowi o punkcie pierwszym, czyli twoim wyobrażeniu sesji. Bądź otwarty na nowe pomysły i koncepcje. Po drugie, wspólnie ustalcie termin tej sesji, bo umawianie się "na przyszłość" nie ma zupełnego sensu. Po trzecie, upewnij się, że model lub modelka przystała na warunki sesji i najzwyczajniej w świecie się na nią godzi (np. jeśli sesja będzie zawierała elementy rozbieranie lub trzeba będzie modelkę lub modela ucharakteryzować na zupełnie inną osobę).

Miejsce
To również bardzo ważny punkt w planowaniu sesji. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdybyś poszedł w swoje wybrane miejsce z aparatem niedługo przed planowaną sesją i porobił kilka zdjęć próbnych. Dlaczego? Bo wtedy dowiesz się, czego możesz oczekiwać - jakie warunki, czy potrzebne będzie dodatkowe światło, a może wyskoczy jakaś sprawa, której się kompletnie nie spodziewałeś (np. jakiś przeciąg czy ogromny tłum turystów pojawiający się w tym miejscu każdego dnia o 12.30).

Pomocnicy
Jeśli planujesz sesję stylizowaną, zgadaj się z jakąś stylistką albo makijażystką. Pamiętaj, że do obowiązków modelki niekoniecznie musi należeć to, by się ubrała i pomalowała tak jak ty tego chcesz. Pomyśl również o tym, czy nie przyda ci się jakiś pomocnik, np. do trzymania blendy albo komentowania na bieżąco zdjęć. Nie musisz wszystkiego robić sam i bardzo często przydaje się świeże spojrzenie!

Autor