Na co zwracać uwagę fotografując wnętrza?

Fotografia wnętrz nie należy do łatwych dziedzin fotografii - o ile o jakiejkolwiek z nich możemy tak powiedzieć. Tutaj zdecydowana trudność polega na tym, że robimy zdjęcia pomieszczeniom, a więc obiektom statycznym, co wymaga od nas uruchomienia myślenia geometrycznego oraz sprawniejszego posługiwania się aparatem w kwestiach technicznych. Niestety, naszych niedociągnięć nie przysłoni piękny uśmiech modelki albo zapierający dech w piersiach zachód słońca. Musimy myśleć o odpowiednim świetle, kompozycji i mieć pomysł, w jaki sposób najefektowniej pokazać dobre strony danego pomieszczenia oraz jak dyskretnie zakryć te słabe. Jak to robić?

Fotografowanie przy świetle dziennym
Jeśli jesteś początkującym fotografem wnętrz, zalecamy fotografowanie przy świetle dziennym. O ile półmrok i palące się świeczki w rogu "robią atmosferę" zdjęcia, a fotografowanie o zachodzie słońca nadaje ciepłe barwy i ogólnie daje wrażenie ciepłego i przytulnego wnętrza, o tyle wymaga większej wprawy i skupienia. W fotografii wnętrz ważna jest intuicja oraz technika, zatem musimy pamiętać, że wszystko powinno być wyostrzone oraz proste - aby uniknąć efektu "walących się ścian" zawsze używajmy statywu (fotografowanie z ręki w bardzo prosty sposób zaburzy nam właściwą perspektywę). Aby uzyskać jak najlepszy efekt, potrzebujesz świetnego światła, a najlepiej - miękkiego i rozproszonego. Dlatego najlepiej zaczynać od światła dziennego, przy którym o wiele prościej jest uzyskać właściwy balans bieli i oddać naturalne kolory. Pamiętaj, że fotografowanie przy sztucznym świetle lub przy nadmiernym doświetleniu może w znaczący sposób zaburzyć kolorystykę. Oczywiście, wiele zależy od przeznaczenia zdjęć, jednak przyjęło się, że w fotografii wnętrz należy w jak najdokładniejszy sposób oddać rzeczywiste kolory ścian czy mebli.

Harmonia
Ta zasada jest właściwa każdemu rodzajowi fotografii. Dobre zdjęcie ma balans i "wszystko się na nim zgadza". To trudne, ale z biegiem czasu (spędzonym na praktykowaniu) szybko złapiesz o co chodzi. Czasem wystarczy się skupić na jednym punkcie w pomieszczeniu i z niego zrobić punkt odniesienia do zdjęć. Dlatego tak ważna jest kompozycja i wcześniejsze przygotowanie pomieszczenia do sesji - warto wiedzieć, że najlepiej sprawdza się tzw. kompozycja naturalna, czyli dająca wrażenie, jakby ktoś przed chwilą opuścił to pomieszczenie. Nie każdy element musi być idealnie ustawiony i wyglądać jak w katalogu sklepowym. Jasne, powinieneś ingerować w wystrój pomieszczenia, ale z rozsądkiem.

Autor