Kilka porad dla fotografów

Nie od dzisiaj wiadomo, że zrobienie dobrej sesji zdjęciowej jest bardzo trudne. Pomimo tego, że współcześnie mamy dostępnych naprawdę bardzo dużo narzędzi do wykorzystania w fotografii, niewielu ludzi zadaje sobie trud i się po prostu ich uczy. Jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z tzw. profesjonalną fotografią, na pewno masz dużo pytań. Dlatego dzisiaj postaramy się poradzić ci w kilku ważnych kwestiach, które często są niedoceniane bądź też pomijane. Jak zatem zrobić dobrą sesję zdjęciową, żeby wszyscy byli usatysfakcjonowani?

Po pierwsze, celowość sesji
Jasne, można zrobić spontaniczną sesję zdjęciową, ale zwykle kończy się to na plenerze i cykaniu przypadkowych fotek w popularnych miejscach. Jeśli chcesz naprawdę się wyróżnić spośród fotografów w twojej kategorii, powinieneś odpowiednio wcześniej bardzo dokładnie zaplanować swoją sesję zdjęciową oraz uwzględnić po co i do czego potrzebujesz tych konkretnych zdjęć. Tworzysz swoje portfolio? A może ktoś poprosił cię o zdjęcia, które będą odpowiednie na portale takie jak LinkedIn? A może jakaś firma zatrudniła cię, żebyś pomógł im wynająć dany lokal albo zrobić zdjęcia na ich stronę internetową? Powodów do robienia zdjęć jest tysiące, ale ty musisz być świadomy, w jakim celu bierzesz do ręki aparat. Zastanawiasz się pewnie, jakie to ma znaczenie? Nie od dziś mówi się, że podstawą sukcesu jest dokładne planowanie działania, a to dotyczy również sesji zdjęciowych. W ten sposób zapewnisz sobie więcej intratnych zleceń.

Po drugie, dobór miejsca
Określiłeś już cel sesji zdjęciowej? Pora na odpowiednie dobranie miejsc. Generalnie sesje dzieli się na te w profesjonalnym studiu fotograficznym, plenerze lub zamkniętej przestrzeni. Jasne, miejsce wiąże się ściśle z przeznaczeniem zdjęć, ale pamiętaj o tym, że przy wyborze powinieneś uwzględnić, czy dane miejsce spełnia twoje kryteria - czy będziesz mógł je odpowiednio doświetlić, czy trzeba je posprzątać, coś zmienić, zaaranżować itp. Przed główną sesją, jeśli to możliwe, wybierz się w wybrane miejsce choćby z komórką i zrób kilka testowych zdjęć, żebyś wiedział mniej więcej, na co musisz się przygotować. Wszystko to zrobisz dla własnego komfortu pracy.

Po trzecie, bądź otwarty na zmiany
Musisz być świadomy tego, że żadnej sesji nie da się powtórzyć. Masz tylko jedną szansę, by robić zdjęcia w konkretnym miejscu, czasie i jakieś osobie. Dlatego zawsze powinieneś się bardzo starać. Warto być otwartym na inne propozycje albo pomysły, które mogą ci przyjść do głowy w czasie sesji. Powodzenia!

Autor